فناوری اطلاعات

این وبلاگ رو تقدیم می کنم به مادربزرگم که سرآغاز موفقیت من از اوست

9 نکته‌ درباره آلودگی ویروسی رایانه

نرم افزارهای مخرب یا Maleware ها مسیرهای هموار زیادی برای نفوذ به داخل رایانه های شخصی دارند که با شناختن آنها و عملکرد این نرم افزارها یا ویروسها می توان به میزان محافظت و ایمنی رایانه ها و اطلاعات شخصی کاربران افزود.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٠

عجیب ترین ویروس های رایانه ای

براساس یک گزارش امنیتی، فهرست عجیب ترین ویروس های رایانه ای در سال ۲۰۰۸ میلادی منتشر شد.
بنابر اعلام شرکت امنیتی Panda Security، تمامی این کدهای مخرب دارای نوع ساختار، روش انتشار یا عملکردهای خاصی بوده اند که به نحوی موجب افزایش وسعت و ریسک تخریب یا ایجاد جذابیت در روش عملیاتی آنها شده است.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱۸

تعریف شبکه / انواع شبکه ها

تعریف شبکه :

امروزه همه ی انسان ها خواسته یا ناخواسته با تکنولوژی وسیعی سرو کار دارند که در اصطلاح به آن شبکه گفته می شود. در یک تعریف ساده شبکه به مجموعه ای از دستگاه ها ( کامپیوترها . ابزارها از جمله pad و ... و device ها از جمله router,Hub,switch و ... ) اطلاق می شود که به نوعی با هم در ارتباط هستند . این ارتباط می تواند از هر نوعی( از طریق سیم، بی سیم ، رادیویی و... ) باشد که بعدا بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦
تگ ها : شبکه ، تکنولوژی ، hub ، device

تجارت الکترونیکی چیست ؟

تجارت الکترونیکی چیست ؟

 تمام ابعاد تجارت و فرایند بازار سنتی را که بتوان با اینترنت و تکنولوژی وب انجام داد تجارت الکترونیکی گویند.
هیچ تعریف پذیرفته شده ای برای تجارت الکترونیکی وجود ندارد .با این حال تجارت الکترونیکی به هر گونه معامله ای گفته می شود که که در آن خرید وفروش کالا ویا خدمات از طریق اینترنت صورت پذیرد و به واردات و یا صادرات کالا و یا خدما ت منتهی می شود.
 

 تجارت الکترونیکی معمولا کاربرد وسیع تری دارد ،یعنی نه تنها شامل خریدو فروش از طریق اینترنت است بلکه سایر جنبه های فعالیت تجاری ،مانند خریداری ،صورت بردار ی از کالاها ،مدیریت تولید و تهیه و توزیع و جابه جایی کالاها و همچنین خدمات پس از فروش را در بر می گیرد.به طور خلاصه,انقلاب تجارت الکترونیکی روی روشها و فرایند تجارت,یک  اثر فرایندگرا داشته است.تعریف فرایندگرا از تجارت الکترونیکی دید وسیعتری از آنچه تجارت الکترونیکی هست ارائه میکند.با این دید,تمام فرایندهای درون سازمانی تجاری(تولید انبارداری,مدیریت مالی,شرکتها,عملیات),فرایندهای تاجر به تاجر(B2B),مدیریت حلقه های تامین و پشتیبانی(SCM),مزایده ها و فرایندهای تاجر با مشتری(B2C) نیز تحت تاثیر تکنولوژِی تجارت الکترونیکی وشبکه قرار گرفته اند
ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦

CIO کیست / مدیر ارشد فناوری اطلاعات کیست

این کلمه سرنام عبارت Chief Information Officer است و ما در زبان فارسی این مقام اجرایی را در مجموعه مدیران یک سازمان یا شرکت تحت عنوان <مدیر فناوری اطلاعات> می‌شناسیم. البته معنی دقیق و صحیح لغوی این عبارت <مدیر اطلاعات> است و اطلاع داریم که این واژه کمی پیش از متداول شدن فناوری اطلاعات در جوامع صنعتی، در مباحث مدیریتی مطرح شده بود. اما چون فناوری اطلاعات در جامعه و به‌خصوص محیط شرکت‌ها و سازمان‌های صنعتی چنان پیشرفت کرده است که عملاً تمام مقولات مرتبط با <اطلاعات سازمانی> را تحت تأثیر قرار داده است، می‌دانیم که وقتی ذکری از CIO به میان می‌آید، منظور همان مدیر فناوری اطلاعات است که به طور کلی <مدیریت گردش، ثبت و امنیت اطلاعات سازمانی> جزء وظایف اوست. CIO کسی است که ناگزیر از به‌کاربردن بهترین، مقرون به‌صرفه‌ترین و مناسب‌ترین ابزارها و راهکارهای شناخته شده برای مدیریت اطلاعات در یک سازمان است. بدیهی است که این ابزارها و راه‌حل‌ها چیزی خارج از حوزه شمول فناوری اطلاعات نیستند. بنابراین چنین فردی باید شناخت مناسبی از این شاخه از علم و فناوری داشته باشد ولو اینکه موضوع کار سازمان یا شرکت مطبوع او هیچ‌گونه قرابتی با خود صنعت و ابزارهای فناوری اطلاعات نداشته باشد. امروزه گردش وسیع اطلاعات در صنایع و نهادهای خدماتی گوناگون  بخشی حیاتی از گردش امور محسوب می‌شود و سازمان‌هایی که قادر به تسهیل گردش اطلاعات در مجموعه خود نیستند در یک فضای رقابتی قادر به ادامه بقا نخواهند بود. در چنین شرایطی نقش راهبردی افرادی که در هریک از این موسسات و شرکت‌ها مسؤولیت نگهداری و توسعه شریان‌های گردش اطلاعات را برعهده دارند غیرقابل انکار و خطیر است. امروزه در کشورهای صنعتی مرسوم است که سازمان ها و نهادهای متوسط (مجموعه‌هایی با بیش از 100 نفر کارمند) یا بزرگ، یک نفر را به عنوان مدیر فناوری اطلاعات یا بهتر بگوییم، مدیر اطلاعات در سازمان منصوب می‌کنند و اداره‌کردن امور مذکور را به وی می‌سپارند. دقت کنید که این مسؤولیت متفاوت از نقش مسؤولین امنیتی و اطلاعاتی در برخی از سازمان‌هاست که در ارتباط تنگاتنگ با سرویس‌های امنیتی یا پلیسی کار می‌کنند، هرچند که ماده خام موضوع فعالیت هردو دسته <اطلاعات> است. CIO بیشتر به دنبال توسعه گردش اطلاعات کسب وکار و تسهیل روند آن در یک سازمان است، در حالی که مسؤولین حفاظت اطلاعات مراقب جنبه‌های مجرمانه‌ فعالیت اشخاص در محدوده سازمان و محدود سازی نشت اطلاعات حساس سازمان به بیرون از آن هستند. البته بدیهی است که مسؤولیت این دو گروه از مدیران در هر سازمانی، در یک نقطه با یکدیگر اشتراک پیدا می‌کند و آن هم جایی است که امنیت اطلاعات یا کسب‌وکار سازمان از طریق ابزارها و روش‌های کامپیوتری و دیجیتالی به مخاطره می‌افتد.

پرسشی که در اینجا به‌وجود می‌آید این است که ویژگی‌ها، توانایی‌ها و مسؤولیت‌های خاص یک مدیر فناوری اطلاعات چیست؟ به عبارت دیگر اگر بالاترین مقام مدیریتی در یک شرکت یا سازمان به این نتیجه برسد که برای مدیریت اطلاعات نیازمند بهره‌گرفتن از چنین فرد یا افرادی است، به کدام گروه از متخصصین و کارشناسان باید مراجعه کند؟

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦

آموزش کامل انتقال اطلاعات از یک هارد به هارد دیگر

جهت اجرای این آموزش باید کمی حرفه ای باشید و حواستان را جمع کنید . رایانه ها معمولا دارای یک هارد دیسک هستند . برای اولین قدم بهتر است که پارتیشنهای هارد دیسک خودتان را نامگذاری کنید . برای این کار به My Computer رفته و روی یک پارتیشن کلیک راست کنید . گزینه Properties را انتخاب کنید . در پنجره باز شده شما می توانید نام پارتیشن را تغییر دهید . این کار را برای همه پارتیشن ها تکرارکرده و نام آنها را به خاطر بسپارید . حالا رایانه تان را خاموش کنید .

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٦:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦

گوگل همه را پیدا مى کند؟

این سرویس هم اکنون برای گوشیهای آندروید( مبتنی بر سیستم عامل گوگل)، گوشیهای مبتنی بر سیستم عامل سیمبین (مانند گوشیهای نوکیا) و اخیرا نیز برای گوشیهای آیفون قابل دسترس است.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦

نحوه چک کردن ایمیل های yahoo به وسیله outlook

همان طور که میدانید یاهو سرویس های pop3 ایمیل های خود را برای استفاده کننده گان رایگان غیر فعال کرده و برای استفاده از این سرویس باید پول پرداخت ، ولی این به این معنی نیست که شما نمی توانید از این سرویس به صورت رایگان استفاده کنید. شما با استفاده ازنرم افزار YahooPops به آسانی قادر به دریافت و فرستادن نامه های خود به وسیله outlook و دیگر نرم افزار های مدیریت ایمیل هستید. در زیر به شرح طریقه دریافت ایمیل های yahoo به وسیله outlook و outlook express می پردازیم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٥

نیمی از کاربران ارتباطات الکترونیک را به روابط چهره‌به‌چهره ترجیح می‌دهند

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران از فارس، به نقل از سی‌نت، مرکز تحقیقاتی eMarketer در گزارش مربوط به آخرین بررسی خود اعلام کرد که نبود موانع در دنیای آنلاین باعث می‌شود تا کاربران رفتارهای متفاوتی را با دنیای آفلاین انجام دهند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٥

تو صیه هایی برای رشد خلاقیت

مکان ها و زمان ها را که معمولاً ایده های جدیدی به ذهنتان می رسد،شناسایی کرده و سعی کنید روزی یکبار در آن موقعیت قرار بگیرد(قبلاً کاغذ و قلم برای یادداشت برداری آماده کنید).
*هنگامی که با مشکلی روبرو می شوید بعد از نیم ساعت سعی کنید جای خود را عوض نموده و از هوای تازه استنشاخ نمایید. به طور کلی حال و هوای خود را عوض کنید و دوباره به موضوع فکر کنید.
*مرتب با خود فکر کنید اگر مشکل یا مسئله ام حل شود چه خواهد شد. همین تصور به شما نیرویی برای حل مسئله و دیدن آن زوایای مختلف می دهد.
*به آهنگ های الهام بخش بیشتر گوش دهید. مثل آهنگ هستی!
*از مکان های رویایی مثل موزه ها وم آثار باستانی و...بیشتر دیدن کنید.
*با افراد خلاق بیشتر معاشرت کنید.
*به جاهایی که تا به حال نرفته اید بیشتر مسافرت کنید.
*به طبیعت بیشتر بروید. مخصوصاً جاهایی که تا به حال نرفته اید.
*خلاقیت نمی تواند تحت شرایط فشار ایجاد شود. اگر عجله،تشویق یا مشغولیت و نگرانی زیادی دارید آن ها را برطرف نمایید.
*اشیایی را که روی میز یا جلوی چشمتان قرار می دهید،متنوع باشد. همچنین سعی کنید از چیز هایی انتخاب کنید که خلاقیت را بیشتر تحریک می کنند. مثل اشیاء عجیب و غریب،عتیقه و یا حتی قراضه های بی ارزش.
*سعی کنید گاهی مخالف عادت های خود رفتار کنید. به عنوان نمونه اگر عادت به سیگار یا آدامس دارید حداقل گاهی آن را کنار بگذارید و یا اگر همیشه با اتومبیل شخصی به محل کار یا مسافرت می روید گاهی با وسایل عمومی بروید و یا اگر همیشه از کانال رادیو یا تلوزیون خاصی استفاده می کنید گاهی از کانال های دیگر نیز استفاده کنید و همچنین اگر عادت کرده اید که همیشه به رستوران مشخصی رفته و در محل معینی بنشینید گاهی بر خلاف آن عمل کنید و...
*دکوراسیون منزل یا محل کار خود را مرتب تغییر دهید.
*همیشه از نمایشگاه اختراعات و اکتشافات دیدن کنید.
*از افراد غریبه یا بی خبر از موضوع،حتی بچه ها در حل مسئله تان استفاده کنید.
*برای حل مشکل مورد نظرتان یک زمان ضرب العجل معین کنید.
*سعی کنید خودتان را جای موضوع یا مشکل و از دریچه دید آن به مسائل نگاه کنید.
*معما زیاد حل کنید.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٥

دانشگاه شریف، رتبه اول کشور در فناوری نانو

شریف، رتبه اول کشور در فناوری نانو

مراسم تقدیر و اهداء جوایز چهارمین جشنواره برترینهای فناوری نانو با حضور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی دیگر از مسئولان از جمله جناب آقای دکتر سهراب پور برگزار شد. در این مراسم که در پایان نمایشگاه فناوری نانو در محل مصلی امام خمینی (ره) در شامگاه یک شنبه برگزار گردید، سرکار خانم دکتر سلطان خواه معاون علم و فناوری ریاست جمهوری در سخنانی با اشاره به جایگاه فناوری نانو در کشور از تلاشهای انجام گرفته در این حوزه به عنوان الگویی برای دیگر فعالیتهای دانش بنیان نام برد و بر حمایت بیش از پیش این معاونت از این فناوری تأکید کرد.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٥

دانشجویان چاق از شرکت در امتحانات محروم مى شوند!


ایسنا: رسانه هاى ایالات متحده آمریکا اعلام کردند: اکثر دانشگاه هاى این کشور طبق یک قانون جدید دانشجویان بسیار چاق را از شرکت در امتحانات محروم مى کنند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٥

4 نقل قول برتر در تاریخ IT

 

در چند دهه اخیر ایده‌های بسیاری در خصوص روند پیشرفت تکنولوژی ارائه شده است .در میان این سخنان برخی توانسته است تا در میان اذهان مردم جای گیرد که دلیل آن را می‌توان به وقوع پیوستن این ایده‌ها و یا تبدیل شدن ایده پردازان به شخصیت‌های مشهور دانست .
با وجود آنکه نمی‌توان مشخص نمود که کدام یک از این سخنان توانسته ‌اند به شهرت بیشتری دست پیدا کنند اما تعداد جست‌وجو در گوگل می‌تواند فاکتور مناسبی برای ترتیب دهی‌ به ‌آن‌ها باشد.باید توجه داشت که برخی از این نظریات ممکن است طنز به نظر برسند اما با این حال شهرت بسیاری یافته‌اند.
١-لینوس توروالدز پدر لینوکس
("من بر روی سییتم عامل رایگانی مشغول به کار هستم.(تنها به عنوان سرگرمی،مطمئنا هیچ وقت به بزرگی و پیشرفتگی گونو نخواهد شد)") 
 تراولدز در زمانی این سخنان را به زبان آورد که برای توسعه برنامه به شرکت Comp.os.minix  فرستاده شده بود.او که تنها برای سرگرمی این فعالیت را انجام ‌می‌داد پایه گذار پروژهای بزرگی مانند Firefox  گردید.
٢-اسکات مک نلی بنیان گذار شرکت Sun Microsystems
 ("شما هیچ حریم خصوصی ندارید، پس با این مسئله کنار بیاید")
مک نلی این سخنان را قبل از به کار اندازی تکنولوژی Sun's Jini در 26 ژانویه 1999 ایراد کرد.
٣-مایکل دل بنیان گذار شرکت دل در حالی که در خصوص شرکت Apple سخنرانی می‌کرد:
("من آن را نابود خواهم کرد وسرمایه آن را به سرمایه گذاران آن پس خواهم داد")
مایک دل درحالی این سخنرانی را در مقابل شرکت کنندگان کنفرانس ITexpo97 انجام می‌داد که شرکت Apple در شرایط بحرانی به سر می‌برد و از نظر اغلب تحلیلگران تعطیل کردن شرکت ویا واگذاری آن به شرکت‌هایی همچون Sony و یا Sun عاقلانه ترین گزینه به نظر می‌رسید.
  ۴- بیل گیتز بنیان گذار شرکت مایکروسافت(علارقم آنکه او هیچ وقت بیان این سخنان را از سوی خودش نپذیرفت)
("640K برای هر کس کافی خواهد بود")
علارقم آنکه بیل گیتز بارها اعلام کرده بود که تحت تاثیر میزان اطلاعاتی که در640K ذخیره می‌شوند شده است و این میزان را برای رم‌های IBM در سال 1981بسیار مناسب می‌دید اما هیچ وقت این ادعا را نپذیرفت. او گفت ("شاید بارها اشتباهاتی کرده باشم و سخنان احمقانه‌ای گفته باشم اما این ادعا فرق دارد.هیچ کس به خصوص کسانی که در زمینه کامپیوتر فعالیت می‌کنند نخواهند گفت که مقدار مشخصی حافظه برای همیشه مناسب خواهد بود")
منبع: Computer World

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٤

میدونی " قات زدن" یعنی چی؟

"قات" گیاهی است که در یمن به عنوان یک ماده مخدر مصرف فراوانی دارد و معتادان به آن، برگ های این گیاه را درون دهان گذاشته عصاره آن را به طور تدریجی می‌مکند و به اصطلاح "قات می‌زنند".

  
نویسنده : ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱
تگ ها : قات زدن