فناوری اطلاعات

این وبلاگ رو تقدیم می کنم به مادربزرگم که سرآغاز موفقیت من از اوست

آموزش کامل انتقال اطلاعات از یک هارد به هارد دیگر

جهت اجرای این آموزش باید کمی حرفه ای باشید و حواستان را جمع کنید . رایانه ها معمولا دارای یک هارد دیسک هستند . برای اولین قدم بهتر است که پارتیشنهای هارد دیسک خودتان را نامگذاری کنید . برای این کار به My Computer رفته و روی یک پارتیشن کلیک راست کنید . گزینه Properties را انتخاب کنید . در پنجره باز شده شما می توانید نام پارتیشن را تغییر دهید . این کار را برای همه پارتیشن ها تکرارکرده و نام آنها را به خاطر بسپارید . حالا رایانه تان را خاموش کنید .


شماهارددیسکی که می خواهید اطلاعات را از آن کپی کنید در اختیار دارید . به دقت ان رابررسی کنید .همه هارد دیسکها به وسیله یک نوع کابل به مادربورد متصل می شوند . درکنار محل اتصال کابل به هارد دیسک محل اتصال فیش برق یا همان POWER قرار دارد . امامهمترین نکته که شما باید به آن دقت کنید جامپرها هستند . معمولا روی بدنه هارددیسکها نحوه قرار گیری جامپرها توضیح داده شده است . جامپر یک قطعه ریز است که میتوان به وسیله آن تنظیمات یک قطعه سخت افزاری را به صورت فیزیکی تغییر داد . درجدول موجود روی بدنه هارد دیسک به دنبال وضعیت Slave بگردید . شما باید جامپر هارددیسک دوم را با توجه به توضیحات این جدول به حالت Slave تغییر بدهید . حالا در کیسرایانه خاموش را باز کنید . در کیس رایانه تان دنبال هارد خودتان بگردید . مشاهدهمی کنید که کابلی آن را به مادربرد متصل کرده است . این کابل معمولا دارای دو جایاتصال می باشد . ممکن است این کابل هم به هارد دیسک شما و هم به سی دی رام متصل باشد . شما می توانید از طریق همین کابل هارد دیسک دوم را به مادربرد متصل کنید . برای این کار می توانید جای اتصال دوم را از سی دی رام جدا کنید . به جای آن هارددیسک را به این قسمت متصل کنید . حالا شما 2 هارد دیسک را از طریق یک کابل به مادربرد رایانه تان متصل کرده اید . هارد دیسک رایانه شما به عنوان میزبان و هارددیسک دوم به عنوان مهمان به حساب می آید . حالا باید برق مورد نیاز را برای هارد دیسک مهمان تامین کنید . به نوع فیش POWER هارد دیسک دقت کنید .

یکی از این نوع فیشها احتمالا در رایانه شما به صورت آزاد وجود دارد . این کابل ها همگی به سیستم اصلی برق رایانه متصل هستند . یکی از این فیشهای آزاد را به هارد دیسک میهمان وصل کنید . حالا باید رایانه تان را روشن کنید . به محض روشن شدن رایانه کلید Delete را فشار دهید تا وارد تنظیمات مادربرد شوید . این منو ممکن است با توجه به نوع مادربرد متفاوت باشد . اما معولا در اولین منو تنظیمات هارد دیسک تعیین می شود . به منوی Standard Cmos Features بروید . معمولا به صورت پیش فرض مادربرد های جدید برای شناسایی هارد دیسکها در حالت اتوماتیک تنظیم شده اند . اگر این گونه نیست شماتنظیم این قسمت را به حالت Auto تغییر دهید تا مادربرد به به صورت خودکار هارددیسکها را شناسایی کند . این کار هم در قسمت باید صورت بگیرد . بعد از انجام این کار ازاین منو بیرون آمده و گزینه Save a Exit را انتخاب کنید . در صورتی که تمام مراحل را درست انجام داده باشید را یانه شما مثل سابق عمل می کند . ویندوز شما بالا میآید . اما با رفتن به قسمت My Computer متوجه اضافه شدن پارتیشن های جدید می شوید . پارتیشن های غریبه که نامشان برای شما آشنا نیست همان پارتیشن های هارد دیسک مهمانهستند . حالا اطلاعاتی را که لازم دارید بین دو هارد دیسک کپی کنید . دقیقا مانند زمانی که روی هارد دیسک خودتان اطلاعات رااز یک پارتیشن به پارتیشن دیگری کپی میکردید . بعد از تمام شدن کارتان دوباره رایانه تان را خاموش کنید . شما حالا بایدهمه چیز را به حالت اول برگردانید . هارد دیسک مهمان را با جدا کردن کابل های مادربرد و برق جدا کنید . وضعیت جامپر روی آن را دوباره به حالت اول برگردانید . اینحالت روی بدنه هارد دیسک با عنوان Master مشخص شده است . اگر محل اتصال دوم روی کابل قبلا به سی دی رام متصل بود دوباره آن را به همان وضعیت برگردانید . در کیس راهم کاملا ببندید.

  
نویسنده : ; ساعت ٦:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٦