فناوری اطلاعات

این وبلاگ رو تقدیم می کنم به مادربزرگم که سرآغاز موفقیت من از اوست

در محیط خشک بمانید تا آهن مغزتان زنگ نزد!!!!

آیا تاکنون این جمله عجیب را شنیده بودید : مغز زنگ می زند ؟ این جمله به چه معنی است ؟    محققان دانشگاه " وارویک " انگلیس و " مؤسسه تکنولوژی هند" مکانیزمی را کشف کردند که به پروتئین حامل آهن این امکان را می دهد که در جریان خون به روشی ناقص عمل کرده و نوعی رشته های کرمی شکل را ایجاد کند که می توانند با رسوب و زنگ زدگی آهن در مغز و در نتیجه بعضی از اشکال بیماریهای پارکینسون ، آلزایمر و بیماری هانتینگتون ارتباط داشته باشند . 

در خون پروتئینی باعنوان " ترانسفرین ( انتقال دهنده آهن ) وجود دارد که امکان حمل ونقل بدون مشکل آهن را در جریان خون تا رسیدن به مقصد دقیق این عنصر فراهم می کند .
عملکرد صحیح ترانسفرین بسیار مهم است ، چرا که به خاطر رقابت با یک کربنات که در دو محل حاضر در سطح این پروتئین پیوند دارد می تواند آهن را در خون ایزوله کند به این ترتیب آهن تا رسیدن به مقصد اصلی خود امکان واکنش دادن با هیچ ماده ای را ندارد . 
 اکنون این دانشمندان کشف کردند که در محیط نسبتا خشک ، مولکولهای ترانسفرین نه تنها میان خود به رشته های کرمی شکلی تبدیل می شوند بلکه در این فرآیند ، مولکولهای آهن نمی توانند کاملا به وسیله مولکولهای حمل کننده خود ایزوله شوند و به این ترتیب می توانند در بعضی نقاط رسوب کنند و به سلولهای بدن آسیب برسانند . 
این محققان در مغز بیماران مبتلا به پارکینسون ، آلزایمر و بیماری هانتینگتون رسوباتی از آهن را شناسایی کردند .ابله 
منبع : میعادگاه
  
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۳٠
تگ ها : مغز ، آهن